Kosiarki do trawników

Aby łatwo dało się utrzymać trawnik, potrzebujesz kosiarki do trawy, która spełni twoje oczekiwania i ułatwi pracę. Częste koszenie, zwłaszcza dużych powierzchni potrafi być wyczerpujące, dlatego potrzebujesz optymalnego sprzętu. Poza tym zakup taki będzie ci służył przez lata, więc warto dokładnie się nad nim zastanowić.

Rodzaje kosiarek

Trzy podstawowe rodzaje kosiarek, na jakie dzielą je ich producenci to:

  • kosiarka elektryczna,

  • kosiarka spalinowa,

  • kosiarka ręczna.

Niewielkie trawniki w najbliższym sąsiedztwie zabudowań

Pierwszy typ kosiarek sprawdzi się dobrze w bliskiej odległości od źródła zasilania, chociaż obecnie kable w niektórych typach posiadają zasięg koszenia nawet do 800 m2. Kosiarki elektryczne są zazwyczaj lżejsze i zwrotniejsze. Można więc zręcznie manewrować nimi np. wokół skalniaków, ławek czy lamp ogrodowych. Obudowy wykonane często z plastiku nie są może najwytrzymalsze, ale na pewno lekkie. Wadą jest tu mniejsza moc, więc nadają się raczej do niższej trawy i mniejszych powierzchni. Średniej wielkości kosiarka o mocy 1200W, znakomicie spełni swoje zadanie na tego typu trawnikach, a dodatkowo nie będzie zbyt droga w eksploatacji.

Zastanawiasz się, jaką kosiarkę kupić, jeżeli twoja posesja okolona jest niewielkimi terenami trawiastymi? Kosiarka elektryczna z pewnością spełni twoje oczekiwania.

Większe tereny trawiaste

Do dużych, płaskich trawników, gdzie mniej jest różnych skalniaków, figurek ogrodowych, lamp czy altan znakomicie sprawdzi się kosiarka spalinowa. Jest znacznie cięższa (obudowa raczej stalowa), jej moc jest większa, również zasięg nie jest ograniczony kablem zasilania. Dodatkowo niektóre kosiarki spalinowe posiadają napęd, co ułatwia koszenie bez większego wysiłku. Jeżeli nie jesteś pewien, jaką kosiarkę kupić: z napędem czy bez, pomyśl, że napęd zawsze można wyłączyć tam, gdzie nie będzie on użyteczny. Z drugiej strony na pewno zwiększy on cenę kosiarki.

Małe pasy zieleni

Trzecia grupa kosiarek: ręczne. To już raczej przeżytek, ale być może sprawdzą się przy koszeniu niewielkich pasów zieleni wzdłuż chodników, czy ogrodzenia. Jeżeli więc nie jesteś pewien, jaką kosiarkę kupić, wybierz ręczną – po co przepłacać.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki?

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem kosiarki, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka innych parametrów, takich jak:

  • szerokość koszenia,

  • regulacja wysokości koszenia,

  • wielkość kosza

  • wyrzut boczny lub tylny.

W zależności od wielkości terenu te parametry mogą znacznie ułatwić bądź utrudnić pracę. Jeżeli dysponujesz małym, często przycinanym trawnikiem na pewno lepsza będzie kosiarka o szerokości koszenia do 40 cm, regulacją wysokości noża do 40-60 mm i wielkością kosza do 40 l. Na większych powierzchniach optymalnym wyborem będzie szerokość koszenia ok. 50 cm, wysokość cięcia ok 70-75 mm i kosz – co najmniej 60 l.

Duży kosz. Na pewno się przyda. Przy koszeniu dużych trawników, zwłaszcza z wysoką trawą możesz nie używać kosza, wtedy zwróć uwagę na możliwość wyrzutu bocznego trawy (wyrzut tylny nie jest zbyt wygodny).

Oczywiście, jaką kosiarkę kupić, zdecydujesz sam. Być może nawet na małych terenach przyda się taka o większych parametrach. Podajemy jedynie minimalne wymagania, aby praca nie była zbyt uciążliwa i nie było konieczności przepłacania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here