Kredyt na działkę

Kto z nas nie marzy o domku na wsi, zbudowaniu swojej bazy wypadowej na weekendowe wycieczki, albo po prostu o własnym, dużym domu o solidnych fundamentach i ciepłem kominka? Nic nie daje takiej radości jak obiad stworzony z warzyw z własnego ogródka i śmiech dzieci, bawiących się w domku na drzewie. Wydawać by się mogło, że posiadanie takiej ostoi dla siebie i rodziny jest możliwe jedynie dla ludzi bogatych albo tych, którzy dostali działkę w spadku i stać ich na wybudowanie domu.
Nic bardziej mylnego. Obecnie wzięcie kredytu pod zakup działki jest naprawdę bajecznie proste, ponieważ banki zdają sobie sprawę, jak czasochłonne, stresujące i drogie jest zbudowanie swojego miejsca na ziemi. Wychodzą więc oni klientowi naprzeciw z naprawdę rewelacyjnymi ofertami, dzięki którym staranie się o pożyczkę będzie pierwszym, motywującym i naprawdę przyjemnym krokiem do spełnienia swoich marzeń o budowie domu na własnym kawałku ziemi. Musimy jednak mieć na względzie kilka faktów, które pozwolą nam sprawnie przebrnąć przez proces pożyczania pieniędzy od banku.
Kredyt na zakup działki udzielany jest na okres maksymalnie 35 lat, a zakup ten można sfinansować jedynie poprzez kredyt hipoteczny, jednak nie każdy bank takiego kredytu nam udzieli. Obecnie na polskim rynku jest tylko 13 takich banków. Na początku zróbmy więc research, gdzie możemy szukać pomocy, a następnie zorientujmy się, czy w ogóle mamy zdolność kredytową, czyli odpowiednio stabilne i duże źródło dochodu, które pozwoli nam nie tylko regularnie i bez spóźnień spłacać nasze zadłużenie, ale również nadal mieć pieniądze na życie, codzienne wydatki i, przede wszystkim, wykorzystanie zakupionej działki zgodnie z pierwotnym założeniem. Pożyczka na zakup działki jest bowiem bardzo podobna jak na kupno własnego mieszkania czy gotowego domu, dlatego wymagania stawiane przez bank są również praktycznie identyczne.
Na zakup działki udzielane są kredyty hipoteczne – oznacza to, że będzie on musiał zostać zabezpieczony przez inną nieruchomość, podobnie jak w przypadku zadłużania się w banku na poczet kupna domu. Jeżeli weźmiemy kredyt na zarówno zakup działki, jak i kupno domu, wówczas bank zabezpieczy się właśnie budynkiem, który mamy zamiar postawić. W przeciwnym razie, jeśli chcemy wziąć kredyt na działkę, bank może nam odmówić, albo zabezpieczyć się inną nieruchomością.
Gdy już zdecydujemy się, w którym banku chcemy wziąć kredyt, a nasza zdolność kredytowa zostanie zaakceptowana, musimy przygotować odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim musimy przedstawić w banku dokument potwierdzający status działki jako budowlanej, ponieważ większość banków nie zgodzi się na udzielenie pożyczki pod zakup gruntu użytkowego czy rolnego. Do tego powinniśmy dołączyć decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dzięki tym dokumentom bank będzie w stanie określić prawny status naszej wymarzonej działki, i czy rzeczywiście możemy tam postawić nieruchomość. Kolejne dokumenty to wypis i wyrys z rejestru gruntów, kopia mapy ewidencyjnej, zaświadczenie, że osoba sprzedająca faktycznie jest prawnym właścicielem gruntu, odpis Księgi Wieczystej gruntu, decyzja podziałowa w przypadku, jeśli działka będzie wyodrębniana z innej, a także umowa przedwstępna.
Mimo wszystkich kruczków prawnych, warto rozdzielić kredyty na zakup działki i budowę domu, ponieważ pożyczkę na dom dostaniemy już w każdym banku, co pozwoli nam na refinansowanie kredytu na działkę i połączenie tego w jeden duży kredyt. Ważne jest, by uważnie przejrzeć ofertę banków i wybrać tę, która na pewno będzie dla nas najkorzystniejszym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że w obliczu budowania domu, każda zaoszczędzona złotówka jest na wagę złota.
Proces ubiegania się o kredyt na działkę nie jest tak żmudny i skomplikowany, jak na początku może się wydawać. Warto od samego początku zabrać się do tego zadania sumiennie, ponieważ dzięki temu zdecydowanie szybciej dostaniemy pieniądze, zaoszczędzimy mnóstwo czasu i nerwów, a przede wszystkim będziemy mogli zabrać się za realizowanie naszych marzeń o własnym miejscu na ziemi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here