Mieszkania w Niemczech

Popyt na mieszkania w Niemczech ciągle wzrasta, dlatego rynek nie zawsze jest w stanie zaspokoić zainteresowania klientów i w rezultacie brakuje mieszkań do wynajęcia. Największym zainteresowaniem cieszą się duże miasta w Niemczech, takie jak Berlin, Hamburg oraz Monachium. Szukanie lokum w Niemczech nie jest łatwe, zatem zanim się do tego zabierzemy, będziemy potrzebować istotnych informacji na temat typu mieszkań, umowy najmu oraz miejsc, w których najlepiej rozpocząć poszukiwania.

Ogłoszenia z mieszkaniami w Niemczech dosyć często przedstawiają opis ich rodzaju. Jednym z najczęstszych typów mieszkań to Maisonette-Wohnung, czyli takie, które pokrywa więcej niż jedno piętro tego samego budynku. Kolejnym typem jest Souterrainwohnung, które, jak sama nazwa wskazuje, jest sutereną znajdującą się w pewnym sensie pod powierzchnią ziemi. Często zdarza się, że takie mieszkania stanowią przerobione w tym celu piwnice. Penthouse-Wohnung to z kolei lokum znajdujące się na samej górze budynku mieszkalnego. Często zawiera również taras widokowy. Kolejnym rodzajem jest Loftwohnung, mieszkanie składające się z bardzo dużych pokoi. Takie mieszkania czasami urządzane są w dawnych pomieszczeniach przemysłowych. Appartement to mieszkanie o małej powierzchni, najczęściej posiadające jeden pokój. Z kolei Einliegerwohnung to lokale, które często są dobudowywane do domu rodzinnego i wchodzi się do nich osobnym wejściem. Ostatnim rodzajem jest Altbauwohnung, czyli mieszkanie posiadające wysokie pomieszczenia.

Jeśli chodzi o niemieckie umowy najmu, powinny one zawierać czas ich trwania, wysokość czynszu, wysokość dodatkowych opłat, termin wypowiedzenia regulamin domu oraz zasady dotyczące naprawy ewentualnych zniszczeń w mieszkaniu. W Niemczech zawiera się zazwyczaj umowy bezterminowe, które posiadają minimalny okres trwania. Czynsz, który płacimy za sam fakt zamieszkiwania lokum nazywany jest Kaltmiete. Pierwsza możliwa podwyżka może zostać nałożona piętnaście miesięcy od podpisania umowy, a w ciągu trzech lat podwyżka ceny najmu nie może łącznie wynosić więcej niż dwadzieścia procent. Granica ta została nawet obniżona do piętnastu procent w miastach, w których w ostatnich latach ceny znacznie wzrosły.
Warmmiete odnosi się natomiast do opłaty za media oraz dodatkowych opłat związane z utrzymaniem budynku mieszkalnego, które płaci się co miesiąc. Ten rodzaj opłaty nie ponosi kosztów energii elektrycznej. Wysokość cen, jakie musimy ponieść w ramach tej opłaty może się zmienić, jeżeli cena za ogrzewanie lub wodę wzrosła. Ponadto, raz do roku dostaniemy rozliczenie wszystkich opłat, pokazujące liczniki wody oraz podzielniki ogrzewania.

Szukanie mieszkania w Niemczech najlepiej rozpocząć od przeglądania stron internetowych. Należy jednak uważać na oszustów, którzy zamieszczają fałszywe oferty wynajmu mieszkań. Rozpoznanie oszusta staje się coraz trudniejsze, ponieważ potrafią oni być bardzo wiarygodni. Trzeba być bardzo ostrożnym, jeżeli w ogłoszeniu nie jest podana informacja na temat mieszkania lub osoby kontaktowej. Inna podejrzana sytuacja pojawia się, kiedy ogłoszenie oferuje bardzo tanie nieruchomości, szczególnie w zamożnej dzielnicy. Ponadto, oszuści czasami kopiują ogłoszenia z innych stron ogłoszeniowych, więc jeżeli natraficie na identyczną ofertę, w której jedną różnicą jest ogłoszeniodawca, możecie być pewnym, że jedna z nich jest fałszywa. Znalezienie idealnego mieszkania może zająć sporo czasu, dlatego dużym ułatwieniem może być wypełnianie internetowych formularzy, dzięki którym będziemy otrzymywać informacje o mieszkaniach do wynajęcia. Należy podać lokalizację, jaką jesteśmy zainteresowani. Możemy podać nazwę miasta, lub bardziej szczegółowo wpisać konkretną dzielnicę. Ponadto, musimy podać maksymalną kwotę, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na czynsz oraz minimalną wielkość lokum. Czasami wymagane jest również podanie minimalną ilość pokoi.

Mimo że szukanie mieszkania w Niemczech jest dosyć czasochłonne, nie należy się zniechęcać, ponieważ jest bardzo duży wybór, więc każdy ostatecznie znajdzie lokum odpowiednie dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here