Obraz na szkle i obraz akrylowy – dlaczego warto je wybrać?

Wśród nowoczesnych dekoracji ściennych coraz większą rolę odgrywają obrazy ze szkła hartowanego oraz modele ze szkła akrylowego. Zarówno pierwsze, jak i drugie dają niemal nieskończone możliwości aranżacji wnętrz, mimo że pod pewnymi względami zdecydowanie się od siebie różnią. Czym charakteryzują się obrazy szklane i akrylowe?

Nowoczesne obrazy – możliwości zastosowania

Jednym z najważniejszych wyróżników szklanych i akrylowych obrazów jest możliwość wkomponowania ich w dowolnie urządzone wnętrze. Wynika to z faktu, że tematykę ozdoby można wybrać spośród tysięcy różnych propozycji – czasem w roli graficznego motywu wykorzystuje się nawet prywatne zdjęcia dostarczone przez klienta. Do wyboru są obrazy z grafiką przedstawiającą zarówno zwierzęta czy krajobrazy, jak i architekturę, sztukę czy rośliny. Nie wyczerpuje to jeszcze oferty – szklane i akrylowe obrazy mogą również nawiązywać do tematyki dziecięcej, muzycznej, biznesu, sportu, potraw i napojów, świąt i wielu innych kategorii.

Tak szeroki wybór wzorów powoduje, że obrazy ze szkła i akrylu znajdują zastosowanie we wszystkich domowych wnętrzach, stając się w nich często najważniejszymi dekoracjami. Ponadto z powodzeniem sprawdzają się w miejscach, takich jak biura, recepcje, pokoje hotelowe, restauracje, salony kosmetyczne czy salony SPA – jest to zasługą nie tylko ich modnego, efektownego wyglądu, ale również właściwości.

Czym różni się obraz szklany od akrylowego?

Obraz szklany powstaje ze szkła hartowanego, natomiast obraz akrylowy – ze szkła akrylowego, powszechnie znanego jako pleksi. Tradycyjne szkło dzięki procesowi hartownia zyskuje zwiększoną wytrzymałość mechaniczną, co czyni je znacznie bardziej odpornym na uszkodzenia w porównaniu do szkła niehartowanego. Jego dodatkową właściwością jest podwyższona odporność termiczna, dzięki której obrazy szklane (a także szklane panele) można bezpiecznie stosować w kuchni. Dodatkową, bardzo ważną zaletą tego typu dekoracji, jest fakt, że w razie ewentualnego stłuczenia szkło rozpada się na bardzo drobne kawałki, nie stwarzając ryzyka skaleczenia.

Tworzywo sztuczne wykorzystywane do produkcji obrazów akrylowych różni się od szkła hartowanego przede wszystkim znacznie niższą wagą – obraz akrylowy może być lżejszy od szklanego nawet o połowę, co sprawia, że można go z łatwością przenosić. Ponadto, dzięki temu, że jest bardziej elastyczny, zdecydowanie trudniej o jego rozbicie – nietłukące tworzywo doskonale sprawdza się we wnętrzach użytkowanych przez dzieci. Akryl ma też wyższy współczynnik przenikalności światła, co sprawia, że wykonane z niego obrazy wyróżnia efekt głębi.

Obrazy szklane i obrazy akrylowe – cechy wspólne

Obrazy szklane i akrylowe pod pewnymi względami się różnią, ale jednocześnie mają także kilka wspólnych cech. Najważniejszą z nich jest idealnie równa i gładka powierzchnia obrazu, którą można bez problemu czyścić – dzięki tej właściwości obrazy akrylowe i szklane mają przewagę nad tradycyjnymi dekoracjami wykonanymi na płótnie. Co więcej, szkło i akryl są wodoodporne, a dzięki temu doskonale sprawdzają się również miejscach narażonych na działanie wody, np. w łazience. W obu przypadkach na materiale o grubości 4 mm stosuje się też najwyższej jakości nadruk cyfrowy, co przekłada się na wyrazistość i trwałość koloru, a także doskonały kontrast i wierne odzwierciedlenie szczegółów.

Obrazy na szkle i na akrylu dostępne są w wielu rozmiarach, a ich montaż – możliwy na kilka sposobów – jest bardzo prosty. Połyskująca powierzchnia takich dekoracji świetnie koresponduje ze szklanymi detalami w aranżacji, podkreślając jej elegancję i nowoczesny charakter. Wybór konkretnego rozwiązania zależy więc przede wszystkim od indywidualnych preferencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here