Odświeżenie wyglądu mebli sosnowych

Do najbardziej solidnych mebli drewnianych należą te wykonane z drewna dębowego, z drewna z orzecha włoskiego, bukowego. Ale jest w tej kategorii także drewno drzewa iglastego – drewno sosnowe. Z tak solidnego materiału wykonuje się naprawdę dobrej jakości meble sosnowe. Potrafią one cieszyć oko naprawdę wiele lat, przez kolejne pokolenia mieszkańców domu. Aż w końcu stają się najpierw meblami klasycznymi, vintage, a wreszcie antykami. Jednak mimo tej solidności materiału drewnianego także i one niszczeją, zużywają się, tracą blask nowości.
Czy można jednak cofnąć to widoczne niekorzystne działanie czasu? Można, poprawiając wygląd mebli z pomocą techniki restaurowania. Odrestaurowywanie mebli sosnowych nie jest wszakże takie zupełnie najprostsze. Najlepiej przygotować się merytorycznie do tego dzieła. Jest wiele sposobów na przyswojenie tej wiedzy, bo nie jest to wiedza tajemna. W dzisiejszych czasach nauczenie się odpowiednich technik jest tak łatwe, jak wpisanie odpowiedniej frazy w przeglądarkę internetową.
Jak wygląda proces odnowienia mebli?
Pierwszy krok stanowi zeszlifowanie wszystkich warstw podlegających odrestaurowaniu. To przygotowanie do dalszych będzie działań. Usuwamy stary lakier i inne uszkodzenia zewnętrzne. Wyrównamy powierzchnię, jeśli sa jakieś ubytki czy zarysowywania.
Aby ułatwić sobie pracę, można użyć szlifierki przy dużych przestrzeniach. Do mniejszych miejsc nada się papier ścierny. Zaczynamy od grubszego papieru, przechodząc do drobniejszego w kolejnych krokach.
Drugi krok to zapełnienie głębsza zarysowań szpachlą do drewna. Dzięki temu powierzchnia będzie równa. Po zaszpachlowaniu ponownie trzeba zeszlifować nierówności, które mogły powstać przez nałożenie szpachli.
Co dalej należy zrobić? Otóż bejcujemy całe drewno sosnowe mebla. Powinna być to odpowiednio dobrana do gatunku drewna bejca, która podkreśli realne zabarwienie drewna i podkresli naturalne faktury drewna sosnowego. Bejcę nakładać trzeba powoli, miękką szmatką albo specjalną gąbką. Mebel zostawiamy do wyschnięcia. często trwać będzie to około sześć godzin, ale warto kierować się wskazówkami producenta, gdyż liczba godzin może być zupełnie inna.
Jaki kolejny krok? Mebel należy polakierować lakierem. Będzie to warstwa trwała, która uchroni powierzchnię mebli przed zarysowywaniem. Jest on łatwy do nałożenia na powierzchnię. Tworzymy bardzo wyrównaną warstwę, kładziemy pędzlem albo też specjalnym wałkiem. Następnie czekamy na wyschnięcie powierzchni zalakierowanej – czekamy całą dobę co najmniej.
Ostatni krok renowacji mebli jest dość lekki, łatwy do wykonania, ale bardzo ważny. Wykonać trzeba kontrolę wyglądu odnawianego mebla sosnowego. Czy wykonaliśmy dobrą pracę, solidną? Czy nie ma żadnych niedoskonałości przepuszczonych przez nas lub dodanych w procesie wykonywania odrestaurowywanie. Jesli coś odnajdziemy, jakąś wadę, powinniśmy usunąć niedoskonałości, czyli powtórzyć te etapy prac, które są potrzebe do tego celu.
Jest jeszcze jeden dodatkowy etap. Zapominany przez wielu, a szkoda, bo umożliwia potem szybsze zabranie się do kolejnych zleceń czy też prac na użytek własny, związanych z renowacją kolejnych mebli domowych na przykład. Otóż po zakończonej „robocie” powinniśmy wyczyścić wszystkie używane w czasie pracy renowacyjnej narzędzia. Wałki i pędzle, których używaliśmy do nakładania bejcy i lakieru, należy wymyć z resztek chemikaliów przy użyciu rozpuszczalnika.
Posprzątać trzeba warsztat. Po co? By było porządnie, czysto, bez brudu walającego się na ziemi, posadzce czy wykładzinie – zależy co znajduje się na podłodze w warsztacie (wykładzina raczej rzadko wykorzystywana jest w takim pomieszczeniu roboczym). Dzięki posprzątaniu solidnemu pomieszczenia pracowniczego nie będziemy musieli zaczynać kolejnych projektów renowacyjnych lub jakikolwiek innych od sprzątania warsztatu. Będziemy mogli od razu zabrać się za to co daje nam satysfakcję – za renowację naszych mebli wykonanych z drewna sosnowego. A takie odnowione meble cieszą oko – w porównaniu z ich wcześniejszym wyglądem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here