Okapy kuchenne

Okap kuchenny to bardzo pomocne urządzenie w każdej kuchni. Dzięki niemu można zadbać o jakość powietrza w trakcie gotowania, odprowadzając nieprzyjemne zapachy i opary. Jak wybrać najlepszy okap kuchenny? Zapraszamy do sprawdzenia!

Chociaż okap kuchenny nie jest niezbędnym sprzętem w kuchni, to jednak warto zdecydować się na jego zakup i montaż. Dlaczego? Okap zadba wtedy o właściwą wentylację, a także będzie mógł zmniejszyć poziom nieprzyjemnych zapachów oraz pary, które powstają w trakcie gotowania.

Aktualnie w sklepach czeka na nas szeroka gama różnych okapów kuchennych. Na co warto się zdecydować?

Okap z pochłaniaczem czy z wyciągiem?

Pierwszym pytaniem, jakie będziemy musieli zadać sobie w związku z zakupem okapu do kuchni, jest jego rodzaj. Aktualnie okapy można podzielić na dwie kategorie, które prezentujemy poniżej.

Rodzaje okapów kuchennych:

  • okapy z pochłaniaczem
  • okapy z wyciągiem

Okapy z pochłaniaczem outlet posiadają dwa rodzaje filtrów, a mianowicie filtry wstępne aluminiowe oraz filtry węglowe. Nie wymagają podłączenia do instalacji wentylacyjnej, dlatego możemy zamontować je w dowolnym miejscu, na przykład pod szafką kuchenną.

Drugi typ to okapy z wyciągiem. Posiadają najczęściej tylko filtry aluminiowe, które służą do zatrzymywania cząsteczek tłuszczu i brudu. Okapy te wymagają podłączenia do instalacji wentylacyjnej, dlatego też są uznawane za bardziej efektywne.

Miejsce montażu okapu kuchennego

Najczęściej okapy kuchenne kojarzymy jako urządzenia montowane przy ścianach. Możemy wówczas wybrać model z dekoracyjnym wyciągiem albo też płaski model podszafkowy.

Jednak aktualnie w sprzedaży znajdziemy także okapy przeznaczone do montażu pośrodku kuchni. Są to tak zwane okapy sufitowe, które nazywane są także wyspowymi. Mogą być one podwieszone nad kuchenką umieszczoną na wyspie albo też mogą być zamontowane bezpośrednio pod sufitem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okapu?

  • Wymiary okapu – powinien pasować do miejsca montażu.
  • Wydajność pracy okapu – związana z wielkością kuchni.
  • Filtry zastosowane w okapie – węglowe wymagają regularnej wymiany.
  • Głośność pracy okapu – im niższa, tym lepiej.
  • Funkcje pracy okapu – prędkości, timer, oświetlenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here