Listwy podłogowe

Trend samodzielnego remontowania i modyfikowania wnętrz w ostatnich latach mocno się upowszechnił. Powstało wiele materiałów na ten temat, a hasło DIY podchwycili również znani dystrybutorzy materiałów budowlanych i wykończeniowych. Nic dziwnego nowoczesne technologie i świat, w którym żyjemy, pozwala nam oszczędzać czas.

Warto więc oszczędzić również pieniądze i spróbować samodzielnie wykonać drobne prace remontowe. Możemy się przy tym wykazać kreatywnością i pomysłowością, aranżując wnętrza dokładnie według naszych wizji i upodobań. Prostym sposobem na odświeżenie wnętrza jest samodzielna wymiana listew podłogowych. Jak wykonać samodzielny montaż? To bardzo proste.

Wymiana listew podłogowych – najpierw demontaż

W zależności od sytuacji, czasem konieczny będzie demontaż starych listew. Jeżeli zatem musimy najpierw usunąć wysłużone już elementy, warto przygotować odpowiednie narzędzia do szybkiego demontażu. Przydatny może być np. niewielkich rozmiarów łom. Usunięcie samych cokołów to jeszcze nie koniec. W tym miejscu warto zadbać przygotowanie ściany pod montaż, a więc likwidację pozostałości po starej spoinie mocującej. Pozostałości lakierów, farb czy kleju najczęściej z powodzeniem usuniemy wykorzystując po prostu kawałek papieru ściernego. Warto przyłożyć się do tego etapu. Wszelkie nierówności i pozostałości starych elementów montażowych mogą wpłynąć niekorzystnie na trzymanie nowych listew. Zadbanie o dobre przygotowanie podłoża powinno być dla nas priorytetem. Jeżeli jednak jesteśmy pewni, że wszystko zrobiliśmy prawidłowo, możemy przejść dalej.

Prosty montaż listew podłogowych

Zanim przystąpimy do samego mocowania, należałoby jeszcze sprawdzić czy listwy są w odpowiedni sposób przygotowane i docięte na wymiar. Jeżeli tak nie jest będziemy musieli zrobić to sami lub skorzystać z pomocy specjalisty. Proces nie jest jednak trudny. Do przycięcia może nam posłużyć sprytne narzędzie zwane „skrzynką ciosową”. Umożliwia ono również przycinanie pod kątem. Jeżeli w odpowiedni sposób przygotowaliśmy już nasze listwy to nie pozostaje nam nic innego, jak zabrać się za właściwy montaż między na granicy podłogi i ściany. Istnieje wiele metod mocowania i jest to uzależnione od samej technologii, w jakiej producent zdecydował się wykonać cokoły. Istnieją np. dedykowane klipsy montażowe.

Wciąż jednak najczęściej spotykanym sposobem (i najprostszym) jest użycie kleju montażowego. Nanosimy go ostrożnie na listwę w formie pasków kleju i od razu przykładamy do ściany, dociskając zdecydowanie. Można oczywiście dodatkowo użyć kołków mocujących, jednakże wiercenie nie zawsze jest pożądane, gdyż możemy w ten sposób oszpecić nasze cokoliki. Zastosowanie dobrej jakości kleju i dobre przygotowanie ściany pod montaż powinno zapewnić solidne trzymanie elementów.

Wymiana listew – szybki sposób na odświeżenie wnętrz

Jak widać proces demontażu starych i montażu nowych cokołów jest procesem arcyprostym i nader przyjemnym. Niesie to za sobą nie tylko aspekty czysto ekonomiczne, lecz również estetyczne. W ten oto prosty sposób możemy błyskawicznie zmienić wystrój naszego mieszkania. Dodatkowo montaż odbywa się zazwyczaj w sposób bezinwazyjny, z użyciem kleju, więc możemy go dokonać kiedy tylko chcemy (nie zakłócimy nim ciszy nocnej).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here