Optymalne ocieplenie domu

Budując lub remontując dom jednorodzinny, zawsze zastanawiamy się nad tym, jak zapewnić mu maksymalnie dobre parametry termoizolacyjne przy jednoczesnej minimalizacji kosztów. To bardzo ważne, by dom był prawidłowo ocieplony, gdyż wpłynie to nie tylko na przyszłe rachunki za ogrzewanie, ale także ma znaczący wpływ na środowisko naturalne. Im lepiej ocieplone domostwo, tym mniejszy jest jego negatywny wpływ na otoczenie, a to szczególnie ważne w czasach, kiedy staramy się możliwie jak najbardziej ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Na co należy postawić, by dom był bardzo ciepły i przyjazny naturze?

Wbrew pozorom klasyczne rozwiązania mogą być bardzo dobre

Dlatego warto jest przede wszystkim rozważyć styropian, czyli spieniony polistyren. Choć jego wytwarzanie nie jest obojętne środowisku, to jego produkcja nie jest tak szkodliwa, jak się powszechnie uważa. Do jego produkcji nie stosuje się i nie stosowano w przeszłości środków, które mogłyby wpłynąć negatywnie na warstwę ozonową, ponieważ katalizatorem spieniania polistyrenu jest prosty węglowodór, jakim jest pentan. Nie ma w nim szkodliwego chloru, a sam w sobie rozkłada się na niskiej wysokości, nie przedostając się do wyższych warstw atmosfery.

Używając styropianu, takiego jak np. https://proizolacje.pl/pol_m_STYROPIAN-152.html należy również pamiętać, że tylko jego marginalna część trafia na wysypiska, gdyż jego żywotność jest bardzo duża. W dodatku podlega on w 100% procesowi recyklingu. Choć styropian opakowaniowy częściej ląduje w koszu na śmieci, to nadal jest to jedynie ułamek wytwarzanych przez człowieka odpadów. Odpady komunalne w Europie stanowią zaledwie 5% całości, a poliprylen to jedynie do 7% z nich. Dokładna jego ilość jest nie do ocenienia, ponieważ rzeczone 7% to udział wszystkich tworzyw sztucznych w całości produkowanych w Unii odpadów komunalnych.

Kupując styropian do ocieplenia domu, warto również zastanowić się nad tym, że składa się on w 98% z powietrza i to dzięki takiemu rozwiązaniu jest doskonałym materiałem izolującym.

Zwróć uwagę na właściwości

Kupując styropiany ociepleniowe, należy zwrócić szczególną uwagę na ich własności. Ważna jest nie tylko grubość, choć fakt, niezwykle istotna. Odpowiednia warstwa izolującej otuliny domu, to podstawa. Jednakże istotne są również takie parametry, jak wpływająca na bezpieczeństwo budynku ogniotrwałość. Dlatego ocieplenie kupujmy w sprawdzonym miejscu, gdzie mamy pewność, że materiał spełnia normy unijne i jest zabezpieczony ogniotrwałymi związkami bromu. Tu w końcu chodzi o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here