akwarium

Akwarystyka jest wspaniałym hobby, które pozwala odpocząć i nacieszyć się pięknym widokiem przygotowanego akwarium. Nie bez powodu tak wiele osób za nim przepada. Jednocześnie jednak wymaga prawidłowej pielęgnacji, aby rzeczywiście tafla wody prezentowała się zachwycająco. Co zatem zrobić, gdy pojawiają się na niej bąbelki?

Piana na powierzchni akwarium. Czy to zły znak?

Zacznijmy od zastanowienia się, czy piana na powierzchni akwarium jest złym znakiem, czy może zupełnie naturalnym zjawiskiem. Tak naprawdę, zawsze jej powód powinien zostać wyeliminowany. Nie oznacza to jednak, że zawsze oznacza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ryb. Czasem jej powody są błahe, a wpływ na środowisko wodne nieznaczny.

Jeśli bąbelki w akwarium są sporadyczne, możemy wnioskować, że pochodzą z chwilowego, być może nawet niezbyt poważnego problemu. Mogą wiązać się choćby ze zbyt szybkim wlewanie, wody do zbiornika. Wówczas nie są niebezpieczne. Drugim, również stosunkowo niegroźnym i łatwym do pozbycia się powodem powstania piany może być źle wypłukany detergent, pozostały po myciu.

Zatem, kiedy piana to naprawdę zły znak? Jeśli pojawia się na powierzchni jako biały, gęsty kożuch, możemy spodziewać się, że jest wynikiem rozkwitu bakterii. Wówczas stanowczo należy się nim zająć jak najszybciej.

Co zrobić w przypadku mniej groźnych powodów?

Bąbelki w akwarium nigdy nie są pożądane, jednak w przypadku mniej poważnych powodów ich powstania, usunięcie ich nie będzie trudne ani czasochłonne. Przede wszystkim należy jednak zidentyfikować problem.

Jeśli jest nim pozostałość detergentu, warto zacząć od wymiany wody oraz pilnowania, by na przyszłość resztki pozostały dobrze usunięte. Co więcej, nie należy zapominać także o możliwościach, jakie dają filtry – dobry, sprawny filtr powinien oczyścić wodę z ewentualnych pozostałości detergentu.

Jeśli powodem problemu jest zbyt szybko lub zza dużej wysokości nalana woda, nie powinieneś w ogóle się niepokoić. Jej silny strumień powoduje powstawanie bąbelków zupełnie naturalnie i w sposób, który nie zagraża rybkom. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku nalewania jej z mniejszej wysokości, spokojnym strumieniem, albo po ściance akwarium lub liściach roślin.

Co zrobić w przypadku wykwitu bakteryjnego?

Bakteryjny wykwit w akwarium jest już znacznie poważniejszym problemem, ponieważ może szkodzić wielu gatunkom ryb. Jest on często spowodowany nieprawidłową higieną w zbiorniku, wywołaną przez nagromadzenie w nim resztek pokarmu czy też drobinek z podłoża. Niemniej niebezpieczne dla higieny zbiornika może być codzienne opadanie do niego kurzu, które jest bardzo prawdopodobne, jeśli nie posiada on pokrywy.

Co zrobić w tym przypadku? Przede wszystkim warto zadbać o zakup pokrywy do akwarium, która ograniczy dostawanie się do niego zabrudzeń. Drugim ważnym krokiem może być częstsza wymiana wody, która sprawi, że bakterie nie będą mogły się w niej rozwijać, gdyż wszystkie resztki zostaną usunięte. Warto również ograniczyć przesadzanie roślin. Dzięki temu podłoże będzie mniej naruszone, a co za tym idzie – zmniejszy się szansa na wydostanie z niego zanieczyszczeń. Niemniej istotna będzie także instalacja filtra powierzchniowego.

Ostatni krok, który można wykonać, to zakup gatunków żywiących się biofilmem. Doskonale sprawdzają się w tym celu między innymi ślimaki i molinezje. W naturalny sposób pomogą w opróżnieniu zbiornika z niechcianej piany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here