Produkcja elementów drewnianych

Drewno jest jednym z najstarszych materiałów używanych w budownictwie i produkcji mebli. Jego obróbka doskonalona jest od tysięcy lat, wymyślane są nowe sposoby łączenia elementów i wykańczania gotowych produktów, by cechowała je jak najwyższa trwałość. Jak wygląda obecnie produkcja elementów drewnianych?

Czym są elementy drewniane?

Elementy drewniane można znaleźć praktycznie w każdym domu – większość mebli wykonana jest z drewna lub materiałów od niego pochodzących, takich jak sklejka lub płyta wiórowa. Największym uznaniem cieszą się jednak zazwyczaj produkty z litego drewna, ze względu na wytrzymałość i walory estetyczne. Pierwsze akcesoria drewniane miały proste kształty, często były to belki lub deski zachowujące krzywizny drzewa, z którego zostały wycięte. Posiadanie solidnych, rzeźbionych mebli przez setki lat było wyznacznikiem wysokiej pozycji społecznej. Produkcja elementów drewnianych zasadniczo od wielu lat opiera się na podobnych zasadach, jednak stolarze i cieśle mają dostęp do coraz lepszych narzędzi. Sprawia to, że końcowe produkty są coraz precyzyjniej wykonane, koszty są znacznie niższe i możliwa jest produkcja masowa. Ma to ogromne znaczenie zarówno dla producentów – pozwala obniżyć koszty – jak dla klientów, którzy w razie potrzeby mogą dokupić potrzebny element bez konieczności wymiany całego mebla.

Produkcja elementów drewnianych obecnie

Współcześnie produkcja elementów drewnianych jest jednym z ważniejszych działów produkcji. Wyobrażenie sobie domu bez drewna jest praktycznie niewyobrażalne – począwszy od podłogi – panele, parkiety czy deski – poprzez meble, schody i balustrady aż po belki. Oczywiście nie w każdym wnętrzu występują wszystkie naraz, jednak drewno pozostaje jednym z najważniejszych używanych przez nas materiałów. Nic dziwnego, że produkcją elementów drewnianych zajmują się zarówno wielkie koncerny meblarskie, jak lokalne firmy, takie jak ta: stolmar.co.pl. Różnica między gotowymi a robionymi na zamówienie elementami drewnianymi jest taka, że do starszych mebli możemy mieć problem ze zdobyciem gotowych części – wtedy najlepiej poszukać stolarza, który wykona części na miarę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here