Każdy z nas chce, aby wnętrze jego mieszkania pasowało do jego osobowości i upodobań. Trzeba to wszystko jeszcze dopasować do możliwości naszego portfela. Jeśli jednak budżet nie ogranicza naszych pomysłów, a chcemy aby praca została wykonana fachowo najlepiej będzie zatrudnić do tego fachowca. Coraz częściej ludzie decydują się na korzystanie z usług projektantów i architektów wnętrz. Są to wykwalifikowani ludzie, najczęściej z bagażem doświadczeń z branży oraz odpowiednim, kierunkowym wykształceniem. Porada u takiej osoby najczęściej jest darmowa, bądź kosztuje bardzo niewiele. Poważniejsze usługi kosztują już sporo, mimo, że konkurencja na tym rynku staje się coraz większa.
Architekt wnętrza stworzy nie tylko jego projekt, zajmie się właściwie wszystkim. Całkowity, plan, dobór sprzętu RTV i AGD, meble na zamówienie, o wszystkie te sprawy zadba za nas profesjonalista. To jednak nie stanowi takiego problemu, jak dobór oświetlenia, ustalenie kolorystki ścian, czy planowanie instalacji. Tymi sprawami bardzo ryzykowanie zarządzać samemu, bez doświadczenia, są to bowiem kluczowe czynniki, które w przyszłości wpływać będą na nasze samopoczucie, które jest niezwykle ważne, bowiem wszystko co wynosimy z naszego domu, będzie oddziaływać także na naszych bliskich i znajomych. Dlatego należy unikać ostrej, agresywnej kolorystyki i wyrazistych kolorów, takich jak rażący czerwony czy zielony.
Jeśli jesteś właścicielem mieszkania o nietypowych kształtach i małych, bądź przesadnie dużych rozmiarach, projektant wnętrz powinien temu zaradzić. W twoich oczach to będzie na pewno duża przeszkoda, jednak taki profesjonalista doskonale wie, jak uzyskać oczekiwane efekty, a może nawet zrodzi się ponadczasowy i wyjątkowy pomysł. Nie jest bowiem możliwe, aby zmienić rozmiary mieszkania, istnieje jednak multum sztuczek, które powiększą wizualnie jego rozmiary oraz nadadzą całkiem nowy charakter. Najczęściej do takiej osoby przychodzimy już z jakimś gotowym obrazem w głowie. Mamy plan i zarys naszego wymarzonego mieszkania, czy domu. Jednak takie osoby są na tyle kreatywne, aby pogodzić naszą wizję z gamą szerokich, nowatorskich rozwiązań. Architekt jest pochłonięty aranżacją wnętrz na dobre, odwiedza liczne targi i festiwale związane z branżą. Zawsze znajdzie jakiegoś asa w rękawie, który może nam się spodobać i spasuje do koncepcji.
Często z ekscytacją planując wygląd i wystrój naszego mieszkania, zapominamy o granicach dobrego smaku. Jednolita estetyka jest ważna, nie chcemy bowiem, aby nasi goście odczuwali dyskomfort przebywając w naszym lokum. Wizje niektórych ludzi znacznie przewyższają przeznaczenie ich mieszkań, dlatego wystrój wnętrza może wtedy powodować zawroty głowy. Przesadna ilość wszelkich gadżetów, sprzętów i przedmiotów poustawianych na meblach nie sprawi, że mieszkanie zyska na rozmiarach, wręcz przeciwnie, spowoduje jedynie wrażenie wszechobecnego bałaganu. Zachowanie odpowiedniego balansu i równowagi to kluczowa sprawa, jeśli chodzi o dzisiejsze standardy aranżacji wnętrz.
Pierwsze spotkanie z architektem zazwyczaj jest bezpłatne. To tutaj dochodzi do rozpoznania i ustalenia naszych potrzeb, jednak przeważnie to projektant jest stroną aktywną i proponuje także własne udogodnienia i rozwiązania, których nauczył się używać dzięki swojemu cennemu doświadczeniu. Ustalmy więc, jak chcemy, aby to wyglądało według nas, ale dajmy mu także przedstawić jego osobistą wizję. Nie zapominajmy, że budżet w przypadku współpracy z architektem jest najważniejszym elementem. Nie można oczekiwać od niego cudów, jeśli okazuje się, że pieniędzy wystarcza tylko na najtańsze meble. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko zostanie ustalone wedle ustaleń powinien skorzystać z tak zwanego „nadzoru autorskiego”. Najczęściej jest on wliczony w koszta usługi, rzadko kiedy trzeba za niego dodatkowo zapłacić. Pamiętajmy, że uzgadniając wszystkie ważne kwestie na etapie spisywania umowy z pewnością unikniemy niepotrzebnych nieporozumień, które tylko uniemożliwią uzyskanie oczekiwanego efektu.