Skąd pochodzi styl prowansalski i jak go stworzyć we własnym domu?

Styl prowansalski jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Prowansji. Jest to bowiem historyczna kraina położona nad Morzem Śródziemnym w południowo – wschodniej Francji. Magiczna Prowansja od zawsze kojarzyła się z lawendowymi polami w kolorze lekkiego fioletu, zielonymi, malowniczymi wzgórzami, pięknym błękitnym niebem z wolno sunącymi po nim chmurami. Pod niebem, na ziemi wyobrażano sobie uprawiane wonne zioła oraz winogron. Na tle krajobrazu wyróżniały się małe kamienne domki w kolorze bieli z dachami koloru czerwonego. Wyobrażenie o tej krainie charakteryzuje się lekkością, wszechobecną sielanką, rodzinną atmosferą, wolnością i otwartą przestrzenią. Najprawdopodobniej dlatego tak wielu malarzy impresjonistów było zafascynowanych magią tego miejsca, a sama Prowansja stała się niejako inspiracją do malowania ponadczasowych dzieł, a dzięki magicznej otoczce samej miejscowości stała się miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, którzy po pobycie tam postanawiali przenieść trochę magii tamtejszej okolicy do swoich domów w formie wystroju wnętrz, i w ten sposób narodził się styl prowansalski.

Styl prowansalski – jak stworzyć go we własnym domu?

Przede wszystkim Prowansja kojarzy się z nasłonecznieniem i jasnymi wnętrzami. Dominują tam takie kolory jak: jasny fiolet, ciepły beż, odcienie kremu, rudości, jasne zielenie i żółć, a same wnętrza charakteryzują się prostotą, klimatem rustykalnej sielanki połączonej z elegancją i wspaniałym, ponadczasowym designem dostosowanym do naszych, nowoczesnych czasów.
Podstawowym elementem stylu prowansalskiego jest drewno. We Francji wszystkie meble były drewniane i w jasnych kolorach. Szczególnie dominowały białe oraz jasnobrązowe barwy. Najczęściej były to zabytki, którym drobne zniszczenia i nieregularne zarysowania dodawały jedynie uroku. Meble te przekazywane zostawały z pokolenia na pokolenie, miały długą i bogatą historię o której można było wspominać przy rodzinnym stole.
W naszych czasach gdy nie mamy dostępu do mebli, które mają kilkadziesiąt lat lub stare nie są tak urokliwe jak te z prosto z Francji, mamy dostęp do nowoczesnych mebli prowansalskich. Nie są to klasyczne meble, na które patrzy się i myśli, że miesiąc temu zeszły z taśmy produkcyjnej, gdyż są wyjątkowe. Pięknie stylizowane na stare, posiadające otarcia, nieregularne rysy, delikatne obicia – wszystko to jest zasługą skomplikowanych, profesjonalnych zabiegów stolarskich. Meble sprawiają wrażenie starych i zarówno luksusowych. Najczęściej surowe, bielone, nadają pomieszczeniu lekkości i efektu przestrzeni. W domu stylizowanym na styl prowansalski nie powinno zabraknąć kredensu z przeszklonymi półkami, prostego stołu w jadalni zbitego z desek oraz surowych, prostych krzeseł.
Meble prowansalskie są z całą pewnością nietuzinkowe, jedyne w swoim rodzaju i nadające mieszkaniu odpowiedni klimat. Bardzo ważne są także wykończenia. Meble te wykańczane są żelazem i litym drewnem. Często pojawiają się na nich rzeźby owoców, kłosów, kwiatów w charakterystycznych barwach dla tego okresu.
Styl prowansalski z cała swoją prostotą idealnie sprawdzi się w kuchni oraz jadalni. Bielone postarzane meble z klasycznie otwieranymi półkami, rustykalny stół nakryty naturalnym obrusem, okna z białymi okiennicami, a na parapetach świeże zioła takie jak tymianek, bazylia czy oregano. Do dopełnienia całości potrzeba tylko dobrze wystylizowanej płyty ceramicznej oraz kranu, pozostałe urządzenia elektryczne mogą być schowane w szafkach aby nadać minimalizmu i odpowiedniego klimatu całemu pomieszczeniu.
W stylu prowansalskim należy nie zapominać o dodatkach, które muszą być uzupełnieniem całości. W Prowansji stawiano na naturalne materiały jak kamień, gliniane naczynia, niesyntetyczne materiały takie jak len czy płótno, wszystkie te elementy nadadzą pomieszczeniom spójnego wyglądu. Kamień można przemycić na podłodze lub kupując delikatne dodatki z tego materiału. Na stołach dobrze sprawdzą się koronkowe lub lniane obrusy, będące substytutem rękodzielnictwa. Na parapetach warto ustawić zioła i delikatnie kwitnące kwiaty, a owoce i warzywa umieścić w wiklinowych koszach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here