Poddasza użytkowe mają wiele zalet, ale także sporo wad. Z jednej strony pomagają stworzyć niepowtarzalną, przytulną atmosferę we wnętrzu – elementy więźby dachowej często są dodatkowym atutem dobrze zaaranżowanego poddasza. Czy projekty domów z poddaszem spełnią oczekiwania każdego inwestora?
Domy z poddaszem użytkowym – podstawowe cechy
Poddasze, jak sama nazwa wskazuje, to przestrzeń umieszczona bezpośrednio pod dachem. Może to być bardzo niskie, tzw. nieużytkowe poddasze, lub przynajmniej w części wyższe niż 220 cm – wówczas można mówić o powierzchni użytkowej.
Zaletą poddaszy użytkowych jest kształt pomieszczenia oraz możliwość rozświetlenia pokoju dzięki odpowiednio dobranym oknom dachowym. Dlatego poddasza często są wybierane nie tylko jako sypialnie, ale również jako pracownie dla osób zajmujących się sztuką lub designem.
Wadą poddasza są przede wszystkim dość małe możliwości umeblowania – wszystko zależy od wysokości ścianki kolankowej, czyli tego fragmentu między podłogą a skosem. Jeżeli jest wyższa niż 1 metr, to już można ustawić przy niej stół lub biurko i wygodnie przy nim pracować. Niższe ściany kolankowe właściwie uniemożliwiają sensowne ustawienie mebli – można wtedy częściowo rozwiązać ten problem, stawiając tak zwaną przedściankę – posłuży jako dodatkowa izolacja termiczna, można za nią umieścić schowek, lecz odbywa się to kosztem zmniejszenia powierzchni podłogi. Często lepszym – lecz zawsze droższym – rozwiązaniem jest podwyższenie ścianki kolankowej. Wymaga to jednak uzyskania odpowiednich zgód i wiąże się ze znaczną ingerencją w bryłę budynku.
Najłatwiejsze do aranżacji są pomieszczenia pod dachami mansardowymi – są to dachy łamane, w których każda z połaci składa się z dwóch części – a więc mamy do czynienia z dwoma skosami, mniej i bardziej ostrym. W oczywisty sposób wpływa to na wielkość dostępnej powierzchni.
Projekty domów z poddaszem użytkowym
Dobrą wiadomością dla inwestorów rozważających postawienie domu z poddaszem użytkowym jest to, że – poza możliwością zamówienia indywidualnego projektu – istnieje mnóstwo gotowych projektów domów z poddaszem. Propozycje te występują w różnych stylach – od klasycznych rozwiązań po wizjonerskie projekty utrzymane w nowoczesnej stylistyce.
Zaletą zdecydowania się na użytkowe poddasze już na etapie projektu jest to, że istotne kwestie – takie jak wysokość, izolacja termiczna i rozmieszczenie okien – będą uwzględnione od razu. Wyeliminuje to konieczność późniejszej aranżacji, a więc poniesienia dodatkowych kosztów.
Co wybrać: projekt domu z poddaszem czy piętrem?
Wiele osób staje przed dylematem: czy lepsze dla nich będzie poddasze użytkowe, czy piętro? Trudno jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie jest lepsze. Czynniki, które warto wziąć pod uwagę, to wielkość planowanego domu, budżet, jakim dysponujemy, ilość kondygnacji i wiele innych. Przykładowo poddasze będzie dawało zupełnie inne możliwości przy niewielkim, zbliżonym w formie do sześcianu budynku niż w podłużnym, zwanym nowoczesną stodołą. Warto też wziąć pod uwagę obecną i planowaną wielkość rodziny – poddasze może być uroczą sypialnią, jednak niekoniecznie sprawdzi się tam, gdzie potrzebna jest większa ilość pomieszczeń o pełnej funkcjonalności.
Warto przejrzeć gotowe projekty domów z poddaszem np. tutaj: https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_z_poddaszem.html. Niezależnie, czy zdecydujemy się na któryś z nich, czy postanowimy zlecić architektowi wykonanie nowego, warto poszukać inspiracji w gotowych rozwiązaniach.