Stół jest sercem każdej jadalni czy kuchni i nieodłącznym elementem każdego mieszkania czy domu. Niewątpliwie liczy się jego funkcjonalność, ale duże znaczenie ma także estetyka. A co byście powiedzieli na wykonanie stołu drewnianego od podstaw? W dzisiejszym wpisie podpowiemy Wam jak to zrobić szybko, łatwo i samodzielnie.
Dlaczego warto mieć drewniany stół?
Drewno jest materiałem ponadczasowym, który pasuje do każdej aranżacji i wyróżnia się wyjątkową estetyką. Na jego powierzchni widoczne są słoje i sęki, które tworzą unikalny rysunek drewna. Nie bez znaczenia jest solidność stołu drewnianego, który może mieć naprawdę dużą wytrzymałość, a także możliwość dopasowania do niego zarówno nowoczesnych krzeseł metalowych, jak i klasycznych krzeseł wykonanych z drewna. Blat drewniany może być dodatkowo zabezpieczony przed działaniem wilgoci i wysokich temperatur. Dzięki temu drewno nie butwieje, a stół może służyć na pokolenia. Jeżeli chcecie kupić stół drewniany w sklepie, to musicie liczyć się z tym, że cena jest wysoka. Na szczęście można sporo zaoszczędzić, wykonując go samodzielnie.
Jak własnoręcznie zrobić stół? O czym należy pamiętać?
Na samym początku musicie wykonać projekt. Nie oznacza to wcale, że powinniście wykonać jakieś trudne rysunki, wystarczy tylko podjąć decyzję jakiej wielkości ma być ten mebel. Następnie, jeżeli stół ma być przeznaczony dla większej ilości osób, to trzeba postawić na stosunkowo grube belki, najlepiej takie które mają grubość większą niż 6 cm, co niewątpliwie zapewnia stabilność. Tyle teorii, czas przejść do wykonania blatu. Blat wykonujemy z połączenia desek drewnianych, które powinny stworzyć jedną płytę. Oczywiście duże znaczenie ma to, jak połączycie deski blatu. Najlepiej wykorzystać klej do drewna, który pozwoli na trwałe scalenie tych elementów. Kolejnym etapem jest usunięcie ubytków. Na drewnie mogą znajdować się szpary czy nierówności. Na szczęście wystarczy tylko nałożyć szpachlę do drewna, by pozbyć się problemu. Pamiętajcie jednak, że szpachlę należy zawsze nakładać dopiero, gdy deski są już połączone, a klej wyschnął. Oczywiście to nie koniec prac. Teraz całą powierzchnię trzeba przetrzeć papierem ściernym.
Malowanie i wzmacnianie
Gdy powierzchnia blatu jest już całkowicie gładka, można przejść do jej pomalowania. Do tego celu należy użyć dedykowanej farby. Możecie postawić na taką w naturalnym kolorze, ale pięknie będzie się prezentował także stół pomalowany na biało. Warto zastanowić się czy dobrym rozwiązaniem w Waszym przypadku jest wzmocnienie desek blatu. Jeżeli zależy Wam, aby stół był jeszcze trwalszy, to wystarczy wzmocnić deski blatu specjalnymi listewkami. Należy po prostu połączyć je używają wkrętarki.
Wykonywanie nóżek stołu, a także łączenie blatu z nogami
Czas przejść do wykonania nóg. Do tego celu ponownie przydadzą się Wam drewniane deski. Jednak ten etap pracy może nastręczać wielu problemów, gdyż nogi muszą być stabilne i mocne. Jeżeli wykonujecie je z desek, to jedna deska o szerokości np. 40 cm powinna zostać na samym początku przecięta wzdłuż. Następnie dwa elementy trzeba połączyć, czyli po prostu skleić ze sobą. Tu sprawdzi się klej do klejenia drewna. Teraz długość nogi należy dobrać do preferencji i wysokości krzeseł. Nie zapomnijcie jeszcze zrobić podstawy nogi. Dzięki temu będzie stabilniejsza. W ten sam sposób wykonujecie pozostałe trzy nogi. Teraz nie pozostaje nic innego, jak połączyć blat z nogami. Zwróćcie jeszcze uwagę na samo usytuowanie nóg i ich odległość od krawędzi blatu. Najlepiej nogi zamontować w odległości 3, a maksymalnie 4 cm od krawędzi blatu. Dzięki temu będziecie mogli wzmocnić stół dodatkowymi listwami, które wystarczy zamocować używając do tego celu metalowych kątowników. Drewno jest materiałem niezwykle pięknym, jednak jak wiecie jest też materiałem mało odpornym na wilgoć. Na szczęście można je zabezpieczyć. Wystarczy użyć impregnatu do drewna. Zwróćcie uwagę by stosowane zabezpieczenie nie było toksyczne, w końcu na stole będziecie kładli żywność.
Jeżeli obawiacie się, że wykonanie stołu z drewnianych desek jest dla Was za trudne, to dobrą alternatywą może być wykonanie stołu z palet. Zatem wybór należy do Was!