Rodzaje szaf

Niezależnie od tego, czy wybierasz szafę do sypialni, przedpokoju, czy do pokoju dziecięcego, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, takich jak pojemność, gabaryty, a także rodzaj konstrukcji. My dziś omówimy ostatnie kryterium, podając ci najpopularniejsze przykłady szaf, a także sprawdzając, w jakich sytuacjach będą dobrym wyborem.

Szafy narożne

Najczęściej szafy narożne są mniejsze, ale bardzo pojemne (zobacz na meblobranie.pl/szafy-narozne), ponadto sprawdzą się w pokojach nieustawnych, o niedużych wymiarach. Co prawda w szafach narożnych trudniej jest zagospodarować wnętrze, dają też mniej możliwości konfiguracji, aczkolwiek w kawalerce, niedużej sypialni czy w pokoju młodzieżowym bardzo dobrze się sprawdzają.

Co istotne, mogą być jedno- lub dwudrzwiowe. W środku posiadają zarówno miejsca na wieszaki, jak i półki, są więc tak samo funkcjonalne, jak inne rodzaje szaf. Rzadziej można spotkać się z szafami narożnymi z lustrem, choć niektórzy producenci decydują się i na takie rozwiązanie. Naszym zdaniem jest ono bardzo praktyczne, zwłaszcza, gdy nie ma miejsca na powieszenie dużego, wysokiego lustra na ścianie.

Szafy przesuwne

Do najbardziej funkcjonalnych zalicza się szafy przesuwne, które mogą być dwu-, lub trzydrzwiowe. Dostępne są w różnych wymiarach, dopasujesz je do kawalerki, przedpokoju, czy całkiem sporej sypialni. Ich największą zaletą jest to, że nie utrudniają przejścia. Musisz natomiast zwrócić uwagę na kilka kwestii podczas ich zakupu.

Jedno skrzydło drzwi może ważyć do 25 kg, a waga wzrasta, gdy dodatkowo jest z lustrem. Dlatego szafa musi być wykonana z dobrej jakości materiałów, wytrzymałych i stabilnych. Listwy i system do montażu drzwi powinny być zabezpieczone przed korozją. Ponadto warto dopłacić do szafy z drzwiami wyposażonymi w system cichego domyku. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, możesz mieć pewność, że zakupiłeś praktyczną szafę, która posłuży ci przez lata.

Szafy z otwieranymi drzwiami

Szafa z otwieranymi drzwi to popularne rozwiązanie, a jeszcze kilka lat temu – dominujące. Może być funkcjonalna, stylowa. Byłaby też wygodna w użytkowaniu, gdy nie jedna wada. Jaka? Drzwi po otwarciu utrudniają przejście, a czasami wręcz uniemożliwiają je. Ponadto w pomieszczeniach, w których nie ma zbyt wiele miejsca, drzwi mogą nie otwierać się do końca.

Nie jest to więc dobry wybór do małych mieszkań, kawalerek. Należy także uważać na szafy z otwieranymi drzwiami w przedpokoju, który jest wąski. Zwłaszcza w sytuacji, gdy szafa znajduje się naprzeciwko drzwi wejściowych lub drzwi do innych pokoi.

Plusem jest natomiast to, że ten mebel jest zwykle tańszy od wersji z drzwiami przesuwnymi.

Szafy jak garderoba

Marzy ci się garderoba, ale nie masz możliwości przystosowania do tego jednego z pomieszczeń? To nie problem – wybierz szafę jak garderobą, która wyróżnia się gabarytami, głębokością, a także znacznie lepszą organizacją wnętrza. Taka szafa, w zależności od oferty producenta, może mieć wewnętrzne komody, wysuwane pojemniki i szuflady, półki wiszące, szuflady na bieliznę, a także półki na buty etc. Do tego nie może zabraknąć lustra na drzwiach, dzięki któremu można stale mieć kontrolę nad swoją stylizacją. Jaki jest minus? Taki mebel zabiera sporo miejsca, jest więc rozwiązaniem jedynie do dużej sypialni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here