Wymarzony dom parterowy z poddaszem

Prawie każdy marzy o posiadaniu własnego domu. Mieszkanie w blokach osiedlowych to nie to samo. Szczególnie dom z ogrodem w pozamiejskim terenie jest bardzo kuszącą perspektywą. W mieście, własny dom pozwala odizolować się od uciążliwych nieraz sąsiadów zza ściany.

Jeśli ktoś ma możliwości podjęcia budowy domu, zastanawia się – jaki powinien on być? Przegląda katalogi ze zdjęciami różnych pomysłów architektonicznych. Są w nich domy piętrowe, domy parterowe z poddaszem, dacze letniskowe i wiele innych projektów. Co wybrać? Zależy to od indywidualnych potrzeb użytkowników.

Dla wieloosobowej rodziny, niekoniecznie dom musi być jedno lub dwupiętrowy. Domy parterowe z poddaszem zapewnią lokum dla wszystkich domowników.
Jeśli budynek jest niewysoki, ale rozłożysty, jego powierzchnia bywa całkiem spora. Usytuowanie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie jest wygodne dla funkcjonowania domowników na co dzień. Kuchnia znajdująca się obok jadalni i salonu, w którym przyjmuje się gości, ułatwia przenoszenie i podawanie posiłków. Łatwy dostęp jest do łazienek usytuowanych tuż obok sypialni. W parterowym domu, osoby w podeszłym wieku nie muszą się męczyć przy pokonywaniu schodów. Jednym słowem – same zalety!

Ale to jeszcze nie wszystko. Zagospodarowanie poddasza znacznie zwiększa powierzchnię użytkową mieszkania. W dobie automatycznych pralek i suszarek, nie jest potrzebny obszerny strych do rozwieszania bielizny pościelowej czy upranej garderoby. Miejsce pod dachem można wykorzystać na przykład do urządzenia pokoi dla starszych dzieci. Spadzistość dachu można zniwelować regipsowymi sufitami. Ale niekoniecznie. Pokój ze spadzistością przy którejś ze ścian da się znakomicie zaaranżować. Wygląda nawet ciekawiej niż typowe pomieszczenie. Jeśli na powstałych w ten sposób wnękach postawi się łóżko czy tapczan, pozostanie sporo miejsca na inne sprzęty. Fotele, ławy i sprzęt audiowizualny, również może się znajdować w niższej części pokoju.

Dużym walorem mieszkania urządzonego na poddaszu jest usytuowanie okien nie prostopadle do ścian, ale pod pewnym kątem – na płaszczyźnie dachu. Daje to dostęp do naturalnego światła przez większą część dnia. Poza tym, oświetlone w ten sposób pomieszczenie wygląda oryginalnie i niepowtarzalnie.

Wybudowane już dawniej drewniane domy parterowe z poddaszem, mają widoczne od wewnątrz fragmenty więźby dachowej. Belki i krokwie, odpowiednio odnowione i zakonserwowane stanowią niebanalny element ozdobny. Można też na nich umieścić lampy, zawiesić obrazy albo opleść je pnącą roślinnością doniczkową.

Dla osób zajmujących się jakąś działalnością wytwórczą, naukową, albo artystyczną, domy parterowe z poddaszem stwarzają dodatkowe możliwości. W górnej części budynku można urządzić pracownię krawiecką, albo mały warsztacik rzemieślniczy. Terkot czy stukot maszyn nie przeszkadza domownikom na niższej kondygnacji. Odpowiednie pokrycie ścian i podłóg poddasza materiałami dźwiękochłonnymi zabezpieczy to pomieszczenie przed wydobywaniem się dźwięków z wnętrza i dobieganiem hałasu z zewnątrz. Muzyk ćwiczący na instrumencie będzie czuł się swobodnie, a naukowiec piszący kolejną rozprawę znajdzie ciszę i spokój. Poddasze nadaje się też świetnie do urządzenia w nim atelier dla malarza, rzeźbiarza lub fotografika. Artyści zawsze lubią mieć swoje własne miejsce wyposażone i zaaranżowane odpowiednio do charakteru ich pracy twórczej

Projektanci i architekci mają mnóstwo pomysłów na to jak mają wyglądać domy parterowe z poddaszem. Decydując się na budowę od podstaw, każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Jeśli chce się nabyć dom już gotowy, na rynku nieruchomości jest ogromny wybór. Najczęściej kupuje się budynek w stanie surowym, wtedy możliwość adaptacji pomieszczeń jest dowolna. Nawet, gdy dom był już wcześniej zamieszkały, da się go dostosować do własnego gustu i potrzeb na przykład wstawić dodatkowe okna na poddaszu, dostawić balkony albo wymurować tarasy. Tym sposobem obiekt stanie się jeszcze bardziej komfortowy i luksusowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here