Zaciąganie kredytu

Bardzo dużo młodych osób chce kupić sobie dom lub mieszkanie, jednak nie jest to w ich zasięgu. Aktualnie bardzo ciężko odłożyć sobie sumę pieniędzy, za którą będzie można kupić sobie dom. Dzieje się tak z dwóch powodów. Przede wszystkim chodzi o ciągle rosnący rynek nieruchomości, który nie pozwala na to żeby mieszkania ciągle były kupowane, a jeśli ktoś już się na nie zdecyduje to musi liczyć się z tym, że będzie musiał za nie słono zapłacić. Oczywiście znajdą się też takie osoby, które powiedzą sobie, że skoro rynek nieruchomości ciągle rośnie to może opłaca się wziąć kredyt i zakupić mieszkanie, a następnie za parę lat sprzedać mieszkanie i cieszyć się nadwyżką wyprodukowaną przed spłatę mieszkania. Jednak tutaj trzeba się chwilę zastanowić, bo kredyt nie spłaca się taką samą kwotą jak ta, na którą jest zaciągany. Jeśli ktoś decyduje się na wzięcie kredytu, to będzie niestety musiał spłacić dużo więcej. Bardzo ważne w takim przypadku jest to jaka jest zdolność kredytowa danej osoby, a także to na ile może pozwolić sobie bank i czy chce brać na siebie ryzyko jeśli kredy nie będzie spłacany. Bo z jednej strony wszyscy uważają, że tylko klienci są poszkodowani jeśli zaciągają kredyt, a z drugiej strony to bank musi mieć skądś pieniądze na to żeby pożyczać ludziom i nie działa to na zasadzie, że jeśli nie ma się pieniędzy to się je dodrukuje i wszystko będzie dobrze, bo warto znać się trochę na ekonomii, żeby zobaczyć czy warto brać kredyt i czy bank w ogóle pozwoli na wzięcie kredytu.

Kredyt na dom
Jest to bardzo poważna rzecz i w pierwszej kolejności należy udać się do banku, który określi jaka jest zdolność kredytowa. Warto o tym pamiętać, że bank w danym miesiącu może sprawdzać zdolność tylko 3 razy, po tej liczbie niestety ale sprawdzanie zdolności zostanie zablokowane do końca miesiąca. Następnym ważnym czynnikiem jest wybór domu dostosowanego do budżetu. Warto pamiętać o tym, że sam dom będzie kosztował pewną część ale jeszcze trzeba opłacić ziemię czy też notariusza. Oczywiście można kupić mieszkanie w bloku jednak trzeba pamiętać, że tam też czasami psują się pewne rzeczy i będzie trzeba dopłacać do tego żeby to naprawić. Dlatego tak istotne jest to, żeby pamiętać o tym, że nie zawsze wszystkie oszczędności powinny pójść na całe mieszkanie.
Następnym ważnym elementem jest wkład własny. Wynosi ona 20% wartości mieszkania i jest to zabezpieczenie nie tylko dla banków ale także dla osób, które chcą brać mieszkanie i kredyt na nie. Jest to bardzo dobre posunięcie ze strony państwa, ponieważ kiedyś takich rzeczy nie było i bardzo dużo osób musiało potem sprzedawać swoje domy, a kredyt cały czas nie był spłacony, a co za tym idzie takie osoby muszą spłacać kredyt żyjąc w wynajętym mieszkaniu. Niestety ale wzięcie kredytu nie jest wcale prostą sprawą i tak jak wydaje się wielu osobom nie dostaje go każdy. Jest to bardzo odpowiedzialna decyzja i warto o tym pamiętać idąc do banku, bo nie raz były sytuacje, gdy jakaś pewna siebie osoba wchodziła do banku i mówiła na co to ona kredytu nie weźmie, a bank po prostu odmówił udzielenia jej kredytu i to nie ze względu na brak zdolności tylko chodziło o samo zachowanie tej osoby i to, co ta osoba mówiła.
Następną ważną zasadą ekonomii jest to, że kredyt zaciąga się w walucie, w jakiej się zarabia. Jeśli ktoś zarabia w euro to powinien brać kredyt w euro, bo tak jak to miało miejsce w przypadku osób, które zaciągnęły kredyt we frankach, jeden przykry incydent na giełdzie i zamiast spłacać 400 tysięcy złotych nagle robi się ponad 1 milion złotych i to nie jest wcale miłe szybkie i przyjemne spłacanie kredytu, bo bardzo dużo osób musiało sprzedać swoje mieszkania i domy, a kredyt cały czas jest nie spłacony i tylko spłaca się odsetki, które robią się z dnia na dzień. Niestety ale tak wyglądają realia i warto pamiętać, żeby brać kredyt w walucie jakiej się zarabia, żeby potem nie było przykrych niespodzianek jak spłacanie kredytu, który był zaciągnięty na chwilę, a został na kilkadziesiąt lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here