Aranżacja wnętrza - pestka, czy prawdziwe wyzwanie?

Aby poprawnie zaaranżować wnętrze swojego domu czy mieszkania, trzeba przede wszystkim znaleźć odpowiedni balans. Mowa o odpowiednim dopasowaniu możliwości budżetu do efektu, który chcielibyśmy uzyskać. Musimy także wziąć pod uwagę przestrzeń jaką dysponujemy i ogólny kształt oraz formę naszego lokum. Konieczna będzie odrobina polotu i ekstrawagancji, nikt nie chce przecież mieszkać w nudnym, przytłaczającym mieszkaniu.

Aranżacje wnętrza można wykonać samemu, trzeba jedynie trzymać się kilku kluczowych reguł, aby zwyczajnie nie przedobrzyć i nie wywołać mdłości u naszych przyszłych gości. Jeśli zadanie wydaje wam się nie do wykonania z pomocą przyjdzie pomoc fachowca. Coraz częściej ludzie ubiegają się o taką pomoc, na rynku roi się od architektów i projektantów wnętrz. Pomysły oraz inspiracje do aranżacji wnętrz znaleźć można także na specjalistycznych blogach wnętrzarskich takich jak https://sonito.pl/. To dobre rozwiązanie, jeśli mamy w budżecie zapas, taki profesjonalista zna tajniki tego fachu, obowiązujące trendy, meble nowoczesne jak i te w stylu retro. Ten kierunek studiów i ogólnego rozwoju jest w dzisiejszych czasach niezwykle chętnie obierany przez młodych ludzi. Nic dziwnego, w tej dziedzinie istnieją bowiem nadal ogromne możliwości kariery i rozwoju. Społeczeństwo w Polsce, jak i ogólnie na całym globie bogaci się, dlatego coraz częściej przeciętny Kowalski decyduje się na zakup własnego mieszkania. I wtedy właśnie pojawia się problem. Trzeba to mieszkanie jakoś urządzić, ale oczywiście, nie ma rzeczy, których nie da się zrobić.

Od czego zacząć?

Tutaj najczęściej napotykamy pierwsze schody. Rozentuzjazmowani, z ciekawym obrazem tego co chcemy wykonać w głowie ruszamy do pracy. Okazuje się jednak, że pierw trzeba będzie zrobić generalny porządek. Wyrzućmy wszystko to, co już znajduje się w mieszkaniu. Stare meble, dywany, sprzęty RTV i AGD – wszystko to powoduje, że w naszej głowie zamiast genialnych pomysłów panuje jeden wielki mętlik. Po zrobieniu koniecznych porządków można przejść do planowania. W tym punkcie najlepiej posłużyć się kartką papieru i ołówkiem bądź czymkolwiek innym do pisania. To szczególnie ważne, bowiem w naszej głowie często panuje burza pomysłów i większość z nich zdąży uciec, zanim na dobre wejdzie do naszego planu. Z tego powodu wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy i uznasz za dobre, po prostu zanotuj. Jest to też istotna sprawa dlatego, że wiele naszych planów, które wydawały się dobre, w rzeczywistości nie mają prawa bytu. Na papierze wszystko staje się klarowne i przejrzyste, dzięki czemu unikniemy bezsensownych wydatków i straty czasu, która będzie spowodowana koniecznością zwrotu nie pasujących mebli.

Jeśli masz już zarys tego, jak powinno to wedle twoich upodobań wyglądać, weź się za prace konieczne. Weź pod uwagę konieczność malowania i tynkowania ścian, wymianę starych instalacji i wodociągów. Jeśli zaburzysz kolejność, może okazać się, że większość tych czynności będzie trzeba wykonać na nowo co dodatkowo obciąży twój budżet, a tego przecież każdy chce uniknąć.

Przejdźmy zatem do etapu projektowania. Kluczowe sprawy, jakie trzeba wziąć pod uwagę to na pewno kolory, światło, przestrzeń, dopasowanie mebli i innych charakterystycznych elementów wystroju. Ważne jest także przeznaczenie konkretnego pomieszczenia. Krwisty, czerwony kolor może powodować zawrotu głowy u gości, którzy będą przebywać kilka godzin w salonie podczas powitalnej domówki, dlatego zadbaj o to, by dobór barw widniejących na ścianach wywoływał raczej przyjemne odczucia, a nie chęć powrotu do domu. Należy także wiedzieć, że nie ma jedynej i uniwersalnej metody na aranżacje wnętrza. Każdy z nas posiada bowiem własne wytyczne i upodobania, którymi z pewnością będzie posługiwać się podczas projektowania swojego mieszkania. Istnieją też takie czynniki jak zastosowanie uzależnione od potrzeb domowników i ich trybu życia oraz często nawet zawodu jaki wykonują.

Podsumowując, najważniejsze jest, aby wykonać wystrój wnętrza w zgodzie z własnymi gustami. Nie można jednak lekceważyć podstawowych reguł i i zachować umiar. Nie urządzajmy swojego lokum dokładnie tak, jak zaproponowano na okładce popularnego czasopisma o architekturze. Każde jedno wnętrze ma swój własny klimat i charakter, należy to wykorzystać, a wtedy na pewno uzyskamy oczekiwany efekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here