Co jest ważne przy usuwaniu wilgoci z piwnic?

Wilgoć w piwnicy to niezwykle uporczywa przeszkoda, która jest trudna w zwalczaniu. Najczęściej zdarza się tak, że musimy zaufać profesjonalistom i fachowcom. Jednak istnieje kilka czynników, które możesz wziąć pod uwagę, aby wiedzieć więcej o procesie usuwania wilgoci z piwnicy. Dzięki temu możesz lepiej oszacować koszty i czas naprawy.

W jaki sposób dowiedzieć się, czy w piwnicy panuje wilgoć?

Oczywiste widoczne oznaki, takie jak pleśń czy nieprzyjemny zapach, od razu podpowiedzą nam, czy w piwnicy występuje wilgoć. Są jednak również wczesne objawy – dzięki ich znajomości możesz szybciej zorientować się, że w piwnicy zbiera się wilgoć, a wczesne rozpoznanie gwarantuje szybsze rozwiązanie problemu. Podstawowym objawem jest pojawienie się wody na ścianach i podłodze piwnicy, zaalarmować powinna też złuszczająca się farba czy uszkodzenia w tynku.

Jakie są przyczyny zbierania się wilgoci w piwnicy? Na to pytanie istnieje kilka możliwych odpowiedzi. Po pierwsze, przyczyną może być nagłe zalanie piwnicy w efekcie awarii instalacji kanalizacyjnej. Jeżeli wiemy dokładnie, z jakiego powodu nastąpiło zalanie, możemy spróbować podjąć się samodzielnej naprawy.

Po drugie, przyczyną powstawania wilgoci może być przedostawanie się wody z gruntu – wtedy musimy zdać się na wiedzę fachowca, ponieważ może to wynikać z uszkodzenia izolacji. Podobną przyczyną jest wpływ opadów deszczowych na poziom wilgoci, gdyż podobnie jak woda z gruntu może przedostawać się do piwnicy z powodu uszkodzonej izolacji.

Jakie są podstawowe metody zwalczania wilgoci w piwnicy?

Eksperci posiadają szereg sposobów i urządzeń, które pomogą pozbyć się wilgoci. Za pomocą specjalnego wilgotnościomierza fachowiec oceni poziom wilgoci w piwnicy. Jeżeli wilgoć jest efektem zalania, prawdopodobnie konieczna będzie ekspertyza mykologiczno-budowlana, w ramach której ocenia się warunki zawilgocenia danej części budynku.

Następny krok to najistotniejsza część naprawy, czyli osuszanie piwnicy. W tym celu wykorzystuje się urządzenia takie jak standardowy osuszacz powietrza, które pomagają pozbyć się wilgoci. Wtedy możliwe jest przystąpienie do likwidowania pleśni i grzybów dzięki silnym środkom bakteriobójczym. Ponieważ eksperci na początku dbają o usunięcie wszelkich awarii, etap odgrzybiania odbywa się wtedy, kiedy mają pewność, że do piwnicy nie przedostanie się nowa wilgoć.

Na samym końcu możliwe jest otynkowanie ścian piwnicy na nowo i ozonowania, które oczyści powietrze z wirusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here