Jak zapobiegać wilgoci w łazience

Wysoka temperatura i duża wilgotność, która jest w łazience, sprzyja powstawianiu wilgoci. Ta z  kolei jest bezpośrednią przyczyną powstawania pleśni i grzybów. Nie tylko wyglądają one nieestetycznie, ale także szkodzą naszemu zdrowiu. Zobacz, jak zapobiec wilgoci w łazience a co za tym idzie osadzaniu się na kafelkach czarnego osadu.

Jak zapobiec wilgoci w łazience – wentylacja

Każda łazienka powinna być wyposażona w odpowiedni system wentylacyjny, który zapobiega powstawaniu wilgoci. Wentylacja zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu z łazienki usuwany jest nadmiar wilgoci. Jeśli chcesz, aby działała ona w odpowiedni sposób i zapobiegała powstawaniu pleśni i grzybów to musisz wybrać odpowiednie wentylatory łazienkowe https://mat-dom.pl/wentylatory-azienkowe/.

Do usuwania wilgoci z łazienki przydadzą się jednak nie tylko wentylatory łazienkowe. Dobrym pomysłem będzie też zamontowanie w łazience drzwi, które mają w dolnej części wycięte okrągłe otwory. Nawet gdy będą one zamknięte to i tak do pomieszczenia będzie dostawać się świeże powietrze, a zawilgocone będzie usuwane na zewnątrz. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz montować drzwi z okrągłymi otworami, to możesz po prostu przyciąć standardowe drzwi na tyle, aby nie przylegały bezpośrednio do podłogi. Taka szczelina będzie działała podobnie jak wycięte otwory i będzie się przez nią odbywała cyrkulacja powietrza.

Bardzo ważne jest też, aby przynajmniej dwa razy dziennie pozostawić na chwilę szeroko otwarte drzwi. Pozbędziemy się dzięki temu nadmiaru wilgoci z pomieszczenia i odświeżymy powietrze. Pamiętaj, aby pozostawiać otwarte drzwi po kąpieli, gdy w łazience zgromadziło się dużo pary wodnej.

Hydroizolacja

Już na etapie remontowania łazienki powinniśmy zadbać o to, aby nie zbierał się w niej nadmiar wilgoci. Zapobiegniemy dzięki temu powstawaniu pleśni i grzybów w późniejszym czasie i nie będziemy musieli martwić się tym, co zrobić, aby pozbyć się wilgoci ze świeżo wyremontowanej łazienki. Zanim więc położysz pierwszą płytkę, musisz zadbać o to, aby wilgoć nie wniknęła w mur. Niezbędna do tego będzie hydroizolacja. Możesz użyć jednego z trzech najpopularniejszych preparatów : zaprawy hydroizolacyjnej, folii w płynie oraz masy uszczelniającej. Dopiero gdy nałożysz na ścianę jedną z tych rzeczy, możesz zabrać się za położenie płytek. Ważne jednak aby nie tylko były one ładne, ale także odpowiednie do łazienki. Należy wybierać te wykonane z dobrego materiału, który ma najkorzystniejszy współczynnik nasiąkliwości. Powinien się on znajdować na poziomie trzech procent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here