Łazienka z prysznicem walk in

Niewielkie pomieszczenia zawsze są sporym wyzwaniem podczas remontu. Szczególnie kłopotliwa może okazać się mała łazienka, w której trzeba zmieścić sporo sprzętów na ograniczonej powierzchni. Coraz większą popularnością cieszą się prysznice walk-in, które montuje się nawet na niewielkich metrażach. Czy taka kabina to dobry pomysł? Jak zaprojektować łazienkę, która będzie wygodna, a jednocześnie pomieści wszystkie niezbędne sprzęty? Czego unikać w małych łazienkach?

Prysznic walk-in, czyli jaki?

Zacznijmy od podstaw, czyli czym jest prysznic typu walk-in? To rodzaj minimalistycznej kabiny prysznicowej składającej się z tafli szkła, deszczownicy i odpowiedniego odpływu zamontowanego bezpośrednio w posadzce (najczęściej liniowego). Czasami stosuje się do nich brodziki, ale tylko te bardzo niskie. Taka kabina jest otwarta, nie zajmuje wiele miejsca i optycznie powiększa powierzchnię. Co więcej, taki prysznic ma bardzo prostą konstrukcję, dzięki czemu nie trzeba przesuwać drzwiczek, żeby z niego skorzystać. Prosta konstrukcja ułatwia również utrzymanie kabiny w czystości, a bardzo niski brodzik lub nawet jego brak pozwala na wygodne korzystanie z prysznica nawet osobom starszym, niepełnosprawnym czy dzieciom.

Potrzebujesz indywidualnego projektu łazienki w bloku? Zobacz tutaj: por22.2.5 – Projekt łazienki w OBI indywidualne projekty i wizualizacje łazienek w OBI

Kabina prysznicowa walk-in – czy nadaje się do małych łazienek?

Ścianka walk-in ma bardzo wiele zalet, ale czy dobrze sprawdzi się na niewielkiej przestrzeni? Łazienki w blokach bywają naprawdę małe np. nawet o powierzchni 2 metrów kwadratowych, na których trzeba zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty, a dodatkowo mieć możliwość swobodnego poruszania się i wygodnego korzystania. W takich niewielkich przestrzeniach prysznic walk-in sprawdzi się świetnie. Dzięki temu, że kabina nie jest zamkniętą bryłą, jej rozmiar można dopasować indywidualnie do naszych potrzeb, a dodatkowo jej szklana i otwarta konstrukcja nie przytłoczy pomieszczenia.

kabina prysznicowa walk-in

Wydzielenie strefy prysznica za pomocą ścianki ze szkła sprawi, że ta część pomieszczenia na pierwszy rzut oka nie zostanie oddzielona od reszty łazienki. Wiele osób docenia też prysznice walk-in za ich bezproblemowe czyszczenie. Kabina podczas brania prysznica nie jest zamknięta, dzięki czemu woda nie skrapla się na ściankach i nie tworzy zacieków i smug, Taka prosta konstrukcja ma też niewiele zakamarków i szczelin, gdzie mógłby gromadzić się kamień, kurz i brud.

Prysznic walk-in możemy dostać w różnych rozmiarach, więc łatwo da się go dopasować nawet do najmniejszej łazienki. Zwykle znajdziemy kabiny o szerokości od 80 do 100 cm, ale inne rozmiary to też nie problem. Możemy się też zdecydować na prysznic z teleskopowym ramieniem, które pozwala na samodzielną regulację głębokości strefy kąpielowej. Jeżeli chodzi o brodzik, to najczęściej stosuje się ten wykonany z kafelek, czyli kompletnie płaski. Jeśli zależy nam na osobnym brodziku, bo aż tak minimalistyczne rozwiązanie nam nie pasuje, możemy zdecydować się na taki sprzęt. Jednak warto wtedy zamontować brodzik w posadzce, tak żeby nie tworzył wyraźnego progu w zetknięciu z podłogą. Brak wizualnego podziału na strefę mokrą i suchą optycznie powiększy łazienkę, a właśnie taki efekt chcemy uzyskać, dysponując bardzo niewielką przestrzenią.

Szukasz otwartej kabiny prysznicowej walk-in? Znajdziesz ją tutaj >>>

Jak zaplanować remont pod prysznic walk-in?

Montaż prysznica walk-in wymaga od nas przygotowania posadzki pod odpływ liniowy lub punktowy. Jeżeli nie chcemy, żeby po każdym użyciu woda zalewała posadzkę poza obszarem prysznica, należy zadbać o odpowiedni odpływ wody. Co ważne, takie decyzje trzeba podjąć, zanim zaczniemy kłaść kafelki. Dobrze jest też przyjrzeć się wentylacji w małej łazience i rozważyć ogrzewanie podłogowe. Kabina typu walk-in jest otwarta, więc para wodna będzie roznosić się po całym pomieszczeniu. Dodatkowo taki prysznic nie tworzy zamkniętej, małej przestrzeni, więc może nam być zimno podczas kąpieli, jeśli nie zadbamy o odpowiednie ogrzewanie.

Jakie są wady i zalety kabiny walk-in? Zobacz tutaj: Kabina walk in – czyli wady i zalety prysznica typu walk in

Projekt małej łazienki – co jeszcze sprawdzi się na ograniczonym metrażu?

Oprócz prysznica walk-in warto też zadbać o inne elementy w małej łazience. Przede wszystkim postawmy na małą ceramikę oraz produkty typu 2w1, czyli np. szafkę z lustrem. Dodatkowa półka lub szafka na kawałku wolnej przestrzeni zawsze jest dobrym pomysłem i pomoże w przechowywaniu kosmetyków i środków czystości. Ważną rolę odgrywa również oświetlenie i rodzaj płytek. Kilka źródeł światła sprawi, że cała przestrzeń będzie dobrze doświetlona i wyda się też większa. Podobnie działają jasne kolory, błyszczące wykończenia, jednolite faktury oraz duże lustra.

Dobrym pomysłem jest też zastosowanie podwieszanych mebli i ceramiki sanitarnej. Kiedy cała podłoga jest dobrze widoczna, pomieszczenie wydaje się o wiele większe. Nie wspominając już o tym, że takie rozwiązanie ułatwia sprzątanie, bo pozwala uniknąć tworzenia ciasnych zakamarków np. za toaletą. Należy tylko pamiętać, że takie rozwiązania trzeba planować już na początkowych etapach remontu, bo wymagają stelaża podtynkowego.

Chcesz samodzielnie urządzić swoją niewielką łazienkę? Tutaj znajdziesz pomysły na swój projekt łazienki: Projekt łazienki z prysznicem walk-in – jak zaprojektować łazienkę?

Najczęstsze błędy podczas urządzania małej łazienki

Czego należy unikać w małych łazienkach? Jednym z najczęstszych błędów jest niewykorzystywanie wolnych przestrzeni i wnęk, w których można zamontować dodatkową półkę czy szafkę. Niewielka powierzchnia wymaga kreatywnego myślenia i wykorzystania każdej dostępnej powierzchni. Jeśli chodzi o same kolory i wystrój to unikajmy zbyt ciemnych płytek, mocnych faktur czy wyrazistych wzorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here